V tomhle článku najdeš podrobný návod, jak si doma snadno a bezpečně vyrobit mýdlo metodou za studena.
Než doopravdy začneš, ujisti se, prosím, že máš –
- přečtený článek o bezpečnosti práce s hydroxidy
- pořádně uklizené pracovní místo a klid na práci (tzn. nekompromisně pošli pryč všechny domácí mazlíčky i osoby, které by se ti při výrobě chtěli motat pod nohama nebo jakkoliv vyrušovat)
- připravené všechny pomůcky včetně formy a receptu
- vhodné oblečení a nasazené ochranné brýle a rukavice
Ještě pár důležitých rad a jdeme na věc 🙂
|
Do nádobky z nerezu nebo odolného plastu si odvaž hydroxid sodný.
Do vhodné nerezové nádoby odvaž destilovanou nebo demineralizovanou vodu.
Otevři okno nebo zapni digestoř. Zadrž dech, stoupni si trochu bokem a začni pomalu a opatrně sypat hydroxid do vody. Poctivě, ale klidně míchej nerezovou lžící tak dlouho, dokud se všechny hydroxidové kuličky nerozpustí.
Během reakce se začnou uvolňovat nepříjemné výpary a celý roztok se pořádně zahřeje. Výpary nikdy nevdechuj, proto máš zadržený dech a zapnuté odvětrávání. Roztok můžeš připravovat rovnou ve dřezu se studenou vodou, a tak ho od začátku chladit.
Jakmile je všechen hydroxid rozpuštěný, odejdi na chvíli z místnosti. Výpary se po pár minutách vyvětrají a ty můžeš v klidu pokračovat v práci. Připravený roztok nech zatím chladnout na bezpečném místě.
Jak doopravdy vypadá příprava louhu, můžeš vidět v tomhle videu.
Než louh vychladne, odvaž si do nerezového hrnce všechny pevné tuky a nech je zhruba ze dvou třetin rozehřát na mírném plameni. Zbytek se rozpustí sám už vzniklým teplem. K rozpuštěným pevným tukům přilij tekuté oleje. Můžeš je přidávat přímo do hrnce, nebo – pokud zatím nemáš úplnou jistotu – odvážit si je předem v jiných nádobkách.
Jakmile teplota louhu i tuků klesne na hodnotu požadovanou v receptu (obvykle v rozmezí mezi 36-40°C), můžeš opatrně a nejlépe přes jemné nerezové sítko nalít louh do tuků. Samy od sebe se k žádné reakci moc mít nebudou – je tedy potřeba nastartovat saponifikaci pomocí tyčového mixéru. Ponoř ho bokem do směsi, vyklepej případný vzduch a začni střídavě mixovat na nejnižší výkon a promíchávat vypnutým mixérem. Mýdlová hmota bude postupně houstnout – je třeba mít to pod kontrolou.
Přichází nejdůležitější okamžik celé výroby. Cílem míchání je dopracovat se ke stabilní emulzi – tzn. do stavu, kdy se už oleje nemají tendenci oddělovat od zbytku hmoty, ani když na pár minut míchat přestaneš. Tahle fáze je mezi mydláři často označovaná jako stopa – v mýdle totiž při míchání uvidíš stopu po pohybu mixéru. Stopa může být řidší nebo hustější; já za ideální pro začátečníky považuju hustotu podobnou pudinku.
Nevíš, jestli poznáš stabilní hmotu? Mrkni se na krátké video, ve kterém můžeš reakci louhu a tuků sledovat v reálném čase.
Stabilní hmotu nalij do připravené formy. Nádobu s mýdlem pořádně vytři stěrkou, ať spoustu mýdla zbytečně nevyhodíš.
Formu shora zakryj prkýnkem, pečicím papírem nebo potravinářskou folií a zabal do deky.
Proč se mýdlo ve formě balí do deky?Pokud mýdlu vyrobenému metodou za studena dodáš dostatek tepla, projde ve formě tzv. gelovou fází. Během ní se ve většině případů naváže veškerý zbylý hydroxid – mýdlo bude bezpečné k použití, jeho pH už se zásadním způsobem nezmění. Balení do deky je asi nejjednodušší způsob, jak mýdlo přiměřeně zateplit. Pokud chceš mít jistotu, že mýdlo ve formě 100% gelovalo, můžeš ho také kontrolovaně zahřívat v troubě vytopené na zhruba 50-60°C, dokud neuvidíš, že celé prošlo gelem. Trvá to obvykle 1-2 hodiny. Dej si přitom ale pozor na přehřátí. Co když mýdlo gelem neprojde?Nevadí, používat ho můžeš i tak. Počítej jenom s tím, že zhruba první dva týdny od nakrájení bude negelované mýdlo vykazovat vysoké pH nebo reagovat s roztokem fenolftaleinu. Doba jeho zrání se tak o přibližně 2 týdny prodlouží. Osobně mám radši mýdla gelovaná. Podle mé zkušenosti víc pění, jsou odolnější vůči rozmáčení a lépe přijímaná citlivou pokožkou. Záleží ale na každém, jaké má preference 🙂 |
Na příštích 12-24h na mýdlo zapomeň 🙂 Poté ho můžeš rozbalit, opatrně vytáhnout z formy a rozkrájet na tak velké kousky, jak si přeješ. Krájet se dá i normálním nožem, časem ale nejspíš zatoužíš po sofistikovanějším nástroji. Já jsem si moc oblíbila strunový kráječ, který si buď můžeš vyrobit doma anebo objednat už i u českých výrobců.
Obvykle rovnou při krájení testuju, zda je mýdlo bezpečné k používání. Pokud nevíš, jak na to, podívej se na článek o testování bezpečnosti mýdel.
Mýdla nechej zrát na suchém, dobře větraném místě stranou přímého slunce. Často se doporučují dřevěné rošty, dobře ti ale poslouží i velké prkýnko nebo plech vyložený pečícím papírem, případně pekárenské přepravky nebo vhodné čisté otevřené krabice. Pokud vzduch nemá možnost proudit okolo celého mýdla, čas od času mýdla otoč, aby nestála celou dobu na stejné hraně.
Po zhruba 6 týdnech jsou mýdla většinou připravená k použití. Čím déle ale vydržíš, tím lepší vlastnosti mýdla získají. Zkus se někdy schválně umýt stejným mýdlem starým měsíc a třeba půl roku. Rozdíl je opravdu znatelný.
Tak a to je všechno – první mýdlo máš úspěšně za sebou. Gratuluju 🙂
Mýdlu zdar!
♥
Nechce se ti začínat s prvním mýdlem úplně samostatně? Neházej stěrku do mýdla. Ráda tě přivítám na některém z kurzů nejen pro začátečníky v Brně 🙂
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.