Když už víš, jak při výrobě mýdla postupovat a jak se přitom chránit, zbývá sehnat jediné. Osvědčený mýdlový recept. Ze začátku budeš nejspíš používat recepty sestavené jinými mydláři. Není na tom nic špatného a můžeš u toho klidně zůstat. Pravděpodobnější ale je, že si brzo budeš chtít sestavit recept vlastní. Jenom tak totiž získáš mýdlo přesně sobě na míru a navíc – je to vážně zábava 🙂
Ještě nedávno se při sestavování receptů používaly saponifikační tabulky a trojčlenka. Dneska už naštěstí existuje spousta online mýdlových kalkulaček, které umí spočítat nejenom množství hydroxidu a vody. Poskytují taky určitá vodítka, podle kterých si člověk dokáže líp představit třeba to, jak moc bude mýdlo odolné vůči žluknutí, jak bude pěnit, zvláčňovat nebo čistit.
Naučit se pracovat s kalkulačkou je zkrátka základ všeho. I když používáš výhradně hotové recepty někoho jiného, vřele ti doporučuju si je v kalkulačce vždycky předem zkontrolovat. Spousta receptů, které najdeš na internetu, je totiž vyloženě nebezpečných a překlepy nebo nechtěné záměny se nevyhýbají ani ostříleným mydlářským hvězdám.
V tomhle článku najdeš návod na online mýdlovou kalkulačku Soapmaking Friend. Většina z nás asi začínala s kalkulačkou SoapCalc, která je, myslím, ze všech nejstarší a pravděpodobně u nás pořád ještě nejpoužívanější. Ze začátku by ti mohla klidně stačit, časem ale zjistíš, že spousta užitečných funkcí v ní chybí a v některých ohledech je celkem nepřesná. Proto ti ukážu modernější a pohodlnější variantu, ať se s ní naučíš pracovat hned od začátku.
Za další použitelné kalkulačky považuju Soapee nebo Ame-inu mýdlovou kalkulačku. Velká výhoda poslední jmenované je v tom, že funguje i bez připojení k internetu. Ze změny mýdlové kalkulačky nemusíš mít obavy. Všechny pracují na podobném principu a jakmile se naučíš ovládat jednu, snadno se zorientuješ i v ostatních.
Co a jak v kalkulačce nastavit?
Mýdlové kalkulačky můžou na první pohled vypadat zmateně a složitě. Tím spíš pokud zrovna nevládneš angličtinou. Žádný strach, ukážu ti krok za krokem takové nastavení, které považuju za vhodné i pro úplné začátečníky. Pokud ti dělá potíže právě angličtina, můžeš si nechat celou stránku přeložit přímo v prohlížeči.
Jdeme na to.
1. Vyber typ mýdla – tuhé, tekuté nebo hybridní?
Předpokládám, že budeš začínat výrobou tuhého mýdla (horní obrázek vlevo). Nech tedy zaškrtnutou první možnost – Solid Soap (a použij NaOH – hydroxid sodný).
Druhou možností – Liquid Soap – se myslí mýdlová pasta, která se vyrábí za použití hydroxidu draselného (KOH) a která se dál ředí na tekuté mýdlo (spodní obrázek vlevo). Protože KOH se dá nejčastěji koupit v 90% čistotě, nabízí kalkulačka automaticky tuhle hodnotu. Hodnotu ale můžeš v rámečku přepsat přesně podle toho, jak koncentrovaný KOH skutečně máš.
A nakonec třetí možnost (obrázek vpravo) a velká pomoc všem, kdo vyrábí hybridní mýdla na obou hydroxidech – Hybrid Soap. Jakmile tuto možnost zaškrtneš, kalkulačka ti umožní vyplnit procentuální zastoupení hydroxidu sodného (NaOH) i hydroxidu draselného (KOH) včetně jeho čistoty – opět je tu přednastavených 90%, které můžeš změnit.
2. Vyber měrnou jednotku
Na prvním řádku vyber procenta – percentages.
Do okénka Oils total ručně napiš, z kolika tuků celkem chceš mýdlo vyrobit a zaškrtni možnost gramy (grams). Obvykle se začátečníkům doporučuje pracovat se 700-1000 g tuků. Záleží i na tom, jak velkou máš formu, aby se do ní mýdlo vešlo. Nezapomeň, že kromě tuků přidáš do mýdla ještě vodu a hydroxid. Ze 700 g tuků proto budeš mít asi kilo mýdla.
Pokud nevíš, kolik mýdla se do tvé formy vejde, můžeš její rozměry zadat do kalkulačky a ona podle nich sama přepočítá množství tuků. A zvládne to jak v případě hranaté, tak i kulaté formy.
3. Výpočet množství vody a 4. Přetučnění
Ve třetím bodě nastavuješ množství vody. Kalkulačka sama doporučuje počítat s poměrem voda : NaOH 2:1 (Liquid : Lye Ratio), který se dobře hodí pro většinu běžných receptů. Pokud budeš potřebovat, můžeš ho ručně přepsat na tebou preferované hodnoty.
Super Fat – přetučnění – označuje, o kolik % se sníží množství hydroxidu, který by byl potřebný ke zmýdelnění všech tuků v receptu. Kalkulačka doporučuje 5 %, to je ale pro většinu receptů hodně málo. Mýdla jsou potom na kůži nepříjemná a vysušují. Každý má svoji oblíbenou hodnotu přetučnění; já se obvykle pohybuju v rozmezí 8-12 % u běžných mýdel. (I když na obrázku jsem to zapomněla přepsat 🙂 ).
5. Výběr olejů, pevných tuků a vosků (Oils, Fats and Waxes)
V levém sloupci vidíš seznam všech olejů, másel a vosků, které můžeš do svého receptu přidat. Vyhledávat je můžeš i pomocí filtrování v oranžovém rámečku. To nakonec vidíš i na prvním obrázku, kdy jsem do rámečku napsala “coc” a kalkulačka mi automaticky vygenerovala všechny odpovídající možnosti.
Kliknutím na oranžové plus vedle názvu tuku přidáš daný tuk do receptu – vepíše se ti do pravého sloupce. Do prázdného políčka už jenom dopíšeš, kolik procent tuku má být v receptu zastoupeno. Pokud nevíš, jednoduchou pomůcku ke kombinování tuků a sestavování receptů najdeš tady. Využít můžeš i už hotový recept na první mýdlo pro úplné začátečníky.
Jakmile doplníš množství všech použitých tuků do 100%, kalkulačka ti v pravém sloupci nabídne spoustu údajů, které zatím spočítala. Na obrázku vpravo vidíš, jak vypadá doplněná tabulka s tuky.
6. Přísady
V 6. oddíle si z levého sloupce můžeš vybrat nejrůznější doplňkové ingredience a pozor – včetně kyseliny citronové, hurá! 🙂 V úplných začátcích to nejspíš neoceníš, ale pokud máš doma tvrdou vodu, budeš se co nejdřív snažit do mýdla přidat citrát. A od všech výpočtů, které s tím souvisí, tě právě tahle kalkulačka elegantně odstíní a vše spočítá za tebe.
Cokoliv si vybereš, přidáš kliknutím na malé plus vedle názvu dané přísady stejně jako v případě tuků. V pravém sloupci potřebuješ ještě postupně zadat množství, jednotky (osobně preferuju vybírat vždy % z váhy olejů) a nakonec způsob, jak danou přísadu hodláš přidat – do stopy, s oleji nebo s tekutinou. To je ale věc, kterou vyplňovat vůbec nemusíš.
7. Parfemace
K ovonění mýdla používám výhradně esenciální oleje, s jinými typy vůní tedy nemám zkušenost.
V kalkulačce doporučuju používat první variantu výpočtu – % z váhy tuků. Obecně se dávkují 2-3% esenciálních olejů z váhy všech tuků. Záleží ale na tom, jak moc intenzivní vůně je pro tebe příjemná. Sama se držím spíš mezi 1-1,5% esenciálních olejů z váhy tuků; hranici 3% bych určitě nepřekračovala.
Přímo v kalkulačce si můžeš sestavit i kombinaci esenciálních olejů, které chceš do mýdla použít a připsat si k nim libovolné poznámky. Buď týkající se jejich množství, chování v mýdle nebo třeba odkud daný EO máš.
8. Poznámky a 9. Fotky
V posledních dvou oddílech si můžeš k receptu dopsat všemožné poznámky a vložit fotky nebo jiné obrázky. Pokud ti můžu dát jednu dobře míněnou radu – nebuď jako já a udržuj si v receptech pořádek 🙂
Využívej možnost vpisovat si přímo do receptu informace o všech použitých surovinách, poznámky o teplotách, o chování hmoty apod. Cokoliv, co tě napadne.
V případě nepovedeného mýdla tak snadno odhalíš, co se stalo a příště se stejné chybě vyhneš. A naopak – pokud si vyrobíš to nejlepší mýdlo na světě, nebude pro tebe žádný problém to kdykoliv zopakovat.
Výsledky (Results)
V průběhu vyplňování receptu se ti budou automaticky doplňovat informace v pravém sloupci.
Úplně nahoře – Recipe Oils, Fats and Waxes – vidíš znovu složení a procentuální zastoupení tuků včetně gramáže.
V Custom Additives najdeš seznam všech doplňkových přísad a jejich gramáž.
V sekci Fragrance máš seznam všech esenciálních olejů spolu s vlastními poznámkami.
V další části Recipe Properties jsou uvedené vlastnosti, které u mýdla nejčastěji sledujeme – pěnivost (Bubbly Lather), čistící schopnost (Cleansing), zvláčňující účinky (Condition), tvrdost (Hardness), trvanlivost (Longevity), krémovitost pěny (Creamy Lather) + jódové číslo (Iodine) a INS.
Jódové číslo (Iodine) velmi zjednodušeně vyjadřuje náchylnost mýdla ke žluknutí. Pokud je jeho hodnota vyšší než 60, dbej víc než kdy jindy na čerstvost olejů, skladování mýdla podle jeho specifických požadavků nebo i přidání vhodného antioxidantu.
INS je číslo, které mělo v minulosti pomoct mydlářům vyrobit průmyslové mýdlo s těmi nejlepšími vlastnostmi – tvrdé, odolné, bez sklonu k rozmáčení. Jako ideální hodnota bylo stanoveno INS 160, my ale tento ukazatel sledovat nemusíme.
Ve spodní části Fatty Acids % najdeš 8 vybraných mastných kyselin. Mastné kyseliny určují vlastnosti tuků a také vlastnosti mýdla. Časem se v nich zorientuješ a naučíš se skládat receptury právě podle jejich zastoupení. Mimochodem přesně tak to dělá i kalkulačka – z poměru mastných kyselin v receptu odvozuje vlastnosti mýdla.
V následujícím grafu (zelené a červené sloupce) se můžeš podívat, jestli se vlastnosti mýdla podle tvého receptu pohybují v rozmezí doporučeném kalkulačkou. V úplně posledním grafu najdeš procentuální zastoupení mastných kyselin.
Kliknutím na tlačítko Save si celý recept uložíš, kliknutím na Print si recept vytiskneš.
A to je všechno. Věřím, že teď už mýdlovou kalkulačku zvládneš levou zadní. A kdyby tě přece jenom pořád trápily nějaké nejistoty, živou ukázku práce s kalkulačkou najdeš ve videu na fb stránce Prostě Mejdlo.
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.