Musím říct, že spíš ne. Domácí výroba mýdla v malých objemech podle mě zero waste ani eco-friendly není. Může být ohleduplnější a míň ohleduplná, ale 100% bez odpadu a bez některých negativních dopadů nebude nikdy. Pokud chceš vyrábět jednou za rok kilo mýdla, zvaž, jestli nebude lepší koupit si už hotové mýdlo od tobě sympatické oficiální mydlárny. Vyrojilo se jich v poslední době jako hub po dešti a spousta z nich se v mnoha aspektech ohlíží nejenom na kvalitu svých výrobků, ale i na životní prostředí. Pokud se chceš přece jenom pustit do vlastní výroby, mám pár tipů, jak množství odpadu aspoň minimalizovat.
Pomůcky a vybavení
Všechno, co do začátku potřebuješ, máš už většinou přímo u sebe doma, anebo to má někdo v tvém okolí a rád se toho zbaví. Není potřeba hned kupovat všechno nové. Často se stačí zeptat příbuzných a kamarádů, nebo se porozhlídnout v bazarech, na bleším trhu nebo se poptat přes lokální zero waste a swapovací skupiny na facebooku.
Časem možná zatoužíš po různých vychytávkách, speciálních formách, vkládačkách a já nevím, po čem ještě. Velká poptávka je po dřevěných formách, strunových kráječích a hoblících. Buď si je můžeš vyrobit svépomocí, anebo využít služby některých z českých výrobců – situace se v tomto ohledu v posledních letech neuvěřitelně zlepšila. Pořád je ale pravda, že některé věci se dají sehnat jen ze zahraničí. V tomto bodě si musí každý sám pro sebe říct, co a odkud je pro něj přijatelné shánět. Sama mám třeba akrylové formy dovezené z Japonska, zároveň jsem si ale opravdu nikdy nekoupila nic z Aliexpressu a podobných platforem. Zatím jsem se bez všech těch věcí radši obešla.
|
Suroviny
Přestože se dneska dá už spousta surovin k výrobě mýdla koupit v bezobalových obchodech, pravděpodobně tuhle možnost nebudeš pravidelně využívat. Důvodem je cena. Vzhledem k tomu, jaké množství surovin při výrobě mýdla obvykle spotřebuješ, mnohonásobně se ti vyplatí nakupovat přes různé e-shopy. A co je ještě nepříjemnější – úplně nejvíc se ti finančně vyplatí nakupovat suroviny ze zahraničí. Pak už je zase na každém, aby si určil priority, co a kde bude kupovat.
V každém případě ale musíš počítat jednak s obaly od samotných surovin, s materiálem, který e-shop použije k bezpečnému zabalení balíku a nakonec taky s dopravou. Dobrá zpráva je, že hlavně rostlinná másla se většinou dodávají v kyblících z pevného plastu, které se dají snadno umýt a dál využít. Nové upotřebení snadno najdeš i kanystrům od destilované vody. Přesto ti ale zbyde ještě spousta obalů, které se nedají pořádně umýt a někdy ani recyklovat – lahvičky od esenciálních olejů, lahve od olejů, co se nedají pořádně odmastit, obaly od hydroxidu, pytlíčky od barviv…Je toho spousta, co budeš muset nakonec hodit do směsného odpadu nebo odnést do sběrného dvora.
Každému je asi jasné, že když už něco objednávám z e-shopu, hodí se toho nakoupit co nejvíc a v co největším balení. U surovin pro výrobu mýdla nebo kosmetiky si ale musíš uvědomit, zda dokážeš všechno taky včas spotřebovat. Rostlinná másla a kokosový olej vydrží při správném skladování i roky. Kupovat si ale do zásoby např. litry nestabilních olejů nemusí být až tak dobrý nápad.
No a nakonec tu máme ještě otázku původu surovin. Napíšu to otevřeně – existuje celkem málo lokálních surovin, které se k výrobě mýdla dají s úspěchem použít. Rostlinná másla, která se do mýdel tradičně dávají – bambucké, kakaové nebo mango – u nás nevypěstuješ. Jejich skvělá náhrada – sádlo nebo lůj – zase není kvůli živočišnému původu přijatelná pro každého. Z rostlinných olejů tu máme skoro samé nestabilní varianty náchylné ke žluknutí. Vyrobit mýdlo z ryze lokálních zdrojů je tedy celkem oříšek. A i když se to v nějaké podobě dá, vždycky je to v určitém ohledu kompromisní řešení.
|
Stop jednorázovým pomůckám
Některé věci se za znovupoužitelné zkrátka vyměnit nedají. Obvykle je to z důvodu hygieny a bezpečnosti. Třeba obal na hydroxid bude asi vždycky plastový a opakovaně nepoužitelný stejně jako většina ochranných rukavic. Zároveň se ale nabízí dost jiných věcí, které můžeš snadno nahradit šetrnější a stejně dobrou variantou.
Chceš snížit množství odpadu při výrobě mýdla? Začni používat
|
Určitě přijdeš na spoustu dalších možností a vychytávek, jak vyrábět mýdla co nejšetrněji ke svému okolí. Možná už nějaké nápady máš a úspěšně praktikuješ. Pokud se o ně chceš podělit, budu moc ráda.
Mýdlu zdar!
♥