Hledáš osvědčený recept na první mýdlo? Tak to jsi tady správně 🙂 Pro větší pohodlí tu najdeš i podrobný návod krok za krokem a spoustu fotek, díky kterým se ujistíš, že jsi na správné cestě. Že je to pro tebe poprvé, uvádím množství jednotlivých surovin v procentech i v gramech. Pokud budeš odvažovat přesné množství podle receptu, vyrobíš si zhruba 1 kg mýdla. V případě, že si chceš recept přepočítat na jinou gramáž, použij k tomu prosím kalkulačku. Návod na její ovládání najdeš v samostatném článku nebo v tomto videu.
Je mi jasné, že člověk většinou začíná s vidinou pestrobarevného a už zdálky vonícího mýdla. Neboj, k tomu se brzo propracuješ. První mýdlo ale doporučuju vyrábět co nejjednodušší – jen z louhu a tuků. Jednak pořád hrozí riziko, že se něco nepovede a pak budeš vyhazovat spoustu drahých surovin. A jednak – co je ještě důležitější – mi přijde fajn, když člověk aspoň jednou v životě vidí, jak se mýdlo chová samo o sobě, bez všemožných barviv, esenciálních olejů a dalších látek, které ve většině případů reakci tak či onak ovlivňují.
Začni tedy poctivě od prvních mydlářských krůčků a nesnaž se recept jakkoliv vylepšovat. Je ověřený začátečníky na mnoha kurzech, nikdy jsem se nesetkala s tím, že by dělal nějaké potíže a mýdlo většinou vyhovuje i ekzematikům a lidem s citlivou pokožkou.
Pokud se ti první mýdlo v pohodě povede, zkus postupně přidávat esenciální oleje, které zásadně neovlivňují stopu, různá barviva a nakonec i další přísady. Vždycky se můžeš předem poradit v naší facebookové skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.
Ještě než doopravdy začneš, ujisti se, prosím, že máš –
- přečtený článek o bezpečnosti práce s hydroxidy
- přečtený článek o výrobě mýdla krok za krokem
- pořádně uklizené pracovní místo a klid na práci (tzn. nekompromisně pošli pryč všechny domácí mazlíčky i osoby, které by se ti při výrobě chtěli motat pod nohama nebo jakkoliv vyrušovat)
- připravené všechny pomůcky včetně forem a receptu
- vhodné oblečení a nasazené ochranné brýle a rukavice
A teď už směle do toho – mýdlo máš hotovo!
Takhle vypadá recept na první mýdlo zadaný do kalkulačky. Co si doporučuju zkontrolovat –
- jestli sedí množství tuků (Oil Weight), které chci zmýdelnit a taky jednotku hmotnosti – v tomto případě 700g
- přetučnění (Superfat) – máme 8%
- správně zadaný výpočet množství vody (Liquid : Lye Ratio)- budeme pracovat s poměrem 2:1
- jódové číslo (Iodine) – pokud je větší než 60, je dobré postarat se o mýdlo z hlediska žluknutí. V případě tohoto receptu tedy neuděláš chybu, když k olejům před přidáním louhu přidáš ještě rozmarýnový CO2 extrakt. Dávkuje se v rozmezí 0,05-0,1% z váhy všech tuků.
- ze začátku se asi budeš orientovat i podle tabulky Recipe Properties (nahoře uprostřed), kde najdeš kalkulačkou doporučené rozmezí hodnot pro jednotlivé vlastnosti mýdla a můžeš si rovnou zkontrolovat, jestli se tvůj recept v tomto rozmezí drží
A teď už fakt jdeme na to.
Zkontroluj si, zda máš všechno připravené pěkně po ruce. Nasaď si rukavice a ochranné brýle, obleč si dlouhé rukávy, dlouhé nohavice a ponožky do uzavřených bot.
Do nerezové dostatečné velké a vysoké nádoby odvaž destilovanou nebo demineralizovanou vodu.
Do jiné nerezové nádoby si odvaž hydroxid sodný.
Zavři dveře do místnosti, zapni si digestoř nebo otevři okno. Stoupni si bokem k nádobě, zadrž na chvíli dech a začni klidně a postupně sypat hydroxid do vody. Pracuj opatrně – roztok se extrémně zahřeje a začnou se uvolňovat nebezpečné výpary, kvůli kterým máš pořád zadržený dech. Rozmíchej všechny hydroxidové kuličky a odejdi z místnosti – zavři za sebou dveře. Po pár minutách se výpary vyvětrají a ty se budeš moct vrátit a pokračovat v práci.
Roztok nechej chladnout na bezpečném místě.
Do nerezového hrnce si odvaž bambucké máslo a kokosový olej a nechej je tak ze dvou třetin rozpustit na mírném plameni. Zbytek se roztaví už vzniklým teplem. Odvaž si předem zvlášť nebo přilej rovnou do hrnce odvážený olivový olej a CO2 extrakt z rozmarýnu.
Teploměrem kontroluj teplotu louhu i tuků – jakmile obě klesnou ke zhruba 38°C (přičemž výhodnější bývá, když je louh tak o 2-3°C teplejší než tuky), nalij louh do tuků a začni tyčovým mixérem střídavě mixovat a promíchávat na prázdno. Shora se ti ze začátku asi budou držet oleje. Poctivě je zapracovávej do zbytku hmoty. Pracuj v klidu a pomalu, ať máš čas sledovat, co se s hmotou v hrnci děje.
Hmota bude postupně houstnout. Tvým cílem je domíchat se ke stabilní směsi, u které se už oleje nemají tendenci oddělovat, a která vypadá asi jako řidší pudink. Vizuální pomůckou, jak poznat stabilní hmotu, je stopa, která v hmotě při míchání za mixérem zůstává. Jakmile se do této fáze domícháš, můžeš hmotu odlít do předem připravené formy. Hrnec s hmotou vytři stěrkou, ať vyhazuješ co nejméně mýdla.
Jak dlouho trvá stopu vymíchat a jak doopravdy vypadá, se můžeš podívat v tomto videu.
Formu shora zakryj pečicím papírem nebo prkýnkem – můžeš ho k formě zafixovat pomocí gumiček.
Mýdlo ve formě zabal do deky a nech ho viditelně označené odpočívat na bezpečném místě.
Po 24h můžeš mýdlo z formy vyjmout. Pracuj v rukavicích a opatrně. Mýdlo je ještě docela měkké, potřebuje něžnou ruku. Nožem nebo strunovým kráječem rozkrájej mýdlo na tak velké kousky, jaké si přeješ.
Otestuj bezpečnost mýdla na čerstvém řezu.
Pokud je mýdlo v pořádku, nech ho aspoň 8 týdnů zrát v dobře větrané místnosti, v suchu a mimo přímé sluneční záření. Stačí postavit ho kratší hranou na rovnou plochu a čas od času ho otočit vzhůru nohama.
A máš hotovo, můžeš se začít mydlit – gratuluju! Na první mýdlo se nezapomíná 🙂
Přepokládám, že u prvního mýdla nezůstaneš. A tak ti do dalších pokusů trochu netypicky přeju spoustu krásně vyvedených mýdel, ale taky pár nepodarků. Na nich se toho totiž naučíš úplně nejvíc 🙂
Mýdlu zdar!
♥
Další recepty vhodné pro začátečníky najdeš taky v Malém průvodci pro začátečníky, který je volně ke stažení přímo tady.
Nechce se ti začínat s mýdlem úplně samostatně? Neházej stěrku do mýdla. Ráda tě přivítám na některém z kurzů nejen pro začátečníky v Brně 🙂
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.