Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, takže pokud máš chuť odlehčit svému příbytku od škodlivé chemie a zbytečných odpadů, pojď do toho se mnou. Některé věci mám už vyzkoušené, na jiné se teprve chystám. A tak budu ráda, když se i ty podělíš o své recepty, tipy a zkušenosti 🙂
Ačkoliv mýdla jsou v našem bytě snad úplně všude, zatím jsem nikdy nesebrala odvahu vyrobit mýdlo na praní. Teda hlavně v něm následně prát. Slyšela jsem plno historek o tom, jak domácí prací prostředky zničily nové pračky, zejména bílé prádlo se vůbec nevypralo, zato definitivně zešedlo, běžným pracím práškem snadno odstranitelné skvrny zůstaly a tak dál a tak podobně. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří na praní v mýdlovém slizu nebo jiných alternativách nedají dopustit. Takže když jsem slíbila vyrobit mýdlo na praní kamarádce, řekla jsem si, že ho udělám trochu víc a konečně to taky zkusím. Zatím je úplně čerstvé a odpočívá ve formě.
Vtipné historky z praní a hlavně návod, co s tím mýdlem dál, aby pralo, najdeš v článku Umění ekopraní.
Prací mýdla se typicky vyrábějí z kokosového oleje. Díky němu skvěle čistí a rozpouštějí se i v chladnější vodě. Mohou být klidně i 100% kokosová, někdy se ale 10-20% tuků nahrazuje olejem olivovým. Mýdlo by se díky tomu mělo líp rozpouštět a prát na nízké teploty. Já v tom při praní žádný rozdíl nepozoruju, a tak zůstávám u mýdel jen čistě z kokosu. Co ale naopak přidávám a co si myslím, že čistící schopnost mýdla opravdu podporuje, je francouzský bílý jíl na praní. Protože doma máme extra tvrdou vodu, je pro mě nezbytně nutné přidávat i citrát.
A na co si dát pozor při výrobě?
Mýdla na praní se obvykle vyrábí s 0% přetučněním – při krájení a další manipulaci s nimi proto používej rukavice.
Mýdla s vysokým obsahem kokosového oleje bývají tvrdá a zároveň křehká. Jejich vyklopení z forem a krájení tak není radno příliš dlouho odkládat. Co se týká strouhání, někomu vyhovuje mýdlo nastrouhat ještě za tepla, jiný strouhá klidně i mýdla pár týdnů stará.
Kokosové mýdlo se velice rádo přehřívá a často se na něm objevuje tzv. alien brain (mozek mimozemšťana 🙂 – viz úvodní fotka). Je to jenom estetická vada – a známka právě toho přehřátí – která při použití vůbec ničemu nevadí. Dej si ale pozor, aby se mýdlo ve formě nezahřálo až moc a nevylezlo ven.
Kokosové mýdlo na praní
|
Mýdlu (a praní) zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.