Vlastně náhodou jsem se nedávno dala na praní v domácím 100% kokosovém mýdle. Jsem docela líná osoba. V ničem mi to nepřekáží a nic s tím nehodlám dělat. A tak je celkem jasné, že do přípravy stále oblíbeného a poměrně rozšířeného mýdlového slizu jsem se rozhodně nepouštěla. Naopak – hledala jsem co nejjednodušší a co nejrychlejší způsob účinného eko-praní, který ocení i další mí souputníci v lenosti. A našla.
Recept na domácí prací prášek
|
Máme doma velmi tvrdou vodu a tenhle poměr surovin mi skvěle vyhovuje. Je možné, že tobě vyhovovat nebude – záleží na mnoha faktorech. Zkoušej a experimentuj, dokud nenajdeš ten nejlepší poměr přesně sobě, své pračce a své špíně na míru 🙂
Někdo míchá všechny ingredience předem v kyblíku, a tak má prášek na čas připravený. Mně přijde lepší dávkovat do pračky pokaždé každou surovinu zvlášť, protože pořádně a rovnoměrně je promíchat se mi nikdy nepovedlo. Kromě toho perkarbonát sodný chci přidávat jen k bílému prádlu a množství upravuju i podle míry znečištění oblečení.
Jaké faktory ovlivňují úspěšnost ekologického praní?
Tvrdost vody
Ze všeho nejdřív doporučuju sehnat si indikátor tvrdosti vody. Jeho pomocí snadno zjistíš, jak na tom voda je a upravíš poměr prášku a případného změkčovadla podle potřeby. Čím je voda bohatší na vápník, železo, mangan a minerály, tím je tvrdší a k praní méně vhodná. Tvrdá voda totiž omezuje účinek pracích prostředků, prádlo zůstává tvrdé a zašedlé, pračka je ohrožená vodním kamenem. Za účelem změkčení vody se kromě prací sody dá použít také jíl zeolit anebo citrát, případně kombinace všech tří jmenovaných. (Takové změkčovače se dají i koupit už namíchané, pokud se ti nechce experimentovat.)
Jak to funguje
Nastrouhané mýdlo pronikne k textilním vláknům, naváže na sebe špínu a stáhne ji do vody, která nečistoty následně odplaví. Samotně mýdlo ale na prádlo většinou nestačí – nejlíp totiž pere v měkké a zásadité vodě. Proto potřebuje do party ještě další kamarády.
Prací soda (uhličitan sodný) kromě změkčení vody dezinfikuje, odmašťuje a odstraňuje skvrny. Sehnat můžete buď práškovou nebo krystalickou. Krystalická soda nemá takovou prací sílu, proto se jí dává asi 2,5-3x víc než práškové. Prášková prací soda je účinnější, zároveň ale obsahuje látky, které při špatném dávkování způsobují šednutí bílého prádla. Někteří tedy obě varianty kombinují v různých poměrech, já to ovšem nezkoušela a problém bílého prádla vyřešila jinak. Přidáním perkarbonátu sodného.
(Kromě toho jsem se setkala i s dávkováním prací a jedlé sody půl na půl.)
Perkarbonát sodný v pracím prášku funguje jako dezinfekce a bělidlo. Při styku s vodou se rozloží na sodu a peroxid, je tedy snadno biologicky odbouratelný. Aktivuje se až při teplotách nad 60°C, a tak pokud perete na nižší stupně, hodí se k prášku přidat ještě asi 5% TAEdu (tetraacetylethylendiaminu), který podporuje uvolnění peroxidu právě i při teplotách nižších. Navzdory podezřelému názvu jde o látku, která se v čističkách odpadních vod relativně dobře rozkládá, nedráždí kůži ani oči, nemá mutagenní a teratogenní účinky, a je tedy lidem i přírodě bezpečná. Osobně k bílému prádlu přidávám – k poměrům uvedeným výše – 1 díl perkarbonátu.
Skvrn a špíny (a aviváže) se zbavíš
Praní v domácím pracím prášku je účinnější, pokud předem odstraníš všechny skvrny. Třeba žlučovým mýdlem. Jako sůl na skvrny se dá použít i samotný perkarbonát sodný. V takovém případě stačí rozpustit 1-2 lžičky na litr vody a špinavé prádlo nechat asi 15 minut odmočit.
Místo aviváže se doporučuje použít asi 300 ml 10% octa naředěného s vodou v poměru 1:3, který zároveň vydezinfikuje i pračku. A neboj se. Po octovém zápachu nezůstane ani stopa. Víš vlastně, k čemu slouží konvenční aviváž? Kromě toho, že se kolem prádla snaží šířit libou vůni, způsobuje jeho zašednutí. A tak se nám potom zdá, že je to prádlo jakési divné a zuřivě kupujeme průmyslové prací gely s optickými rozjasňovači. Kruh se uzavírá.
Čistota půl praní
Domácí prací prášek se u nás skvěle osvědčil při praní běžně znečištěného převážně bavlněného prádla. Nejlépe na 40°C. V nejrůznějších internetových diskuzích se objevují hlasy, které varují před jeho používáním na funkční a syntetické materiály a vlnu. Mýdlo údajně ucpe textilní vlákna a prádlo potom zatuchle páchne. Osobně mám co dělat, abych prádlo vytřídila aspoň barevně, natož podle materiálu. Peru v něm tudíž všechno bez rozdílu (pravda – zatím velmi krátkou dobu a vlnu tedy ne) a žádné poškození nebo zápach nepozoruju.
Problém zatuchlého prádla je podle mě spíš otázkou čistoty pračky. A tak, pokud máš podezření, že je vaše pračka zanesená, zkus stejný octový roztok, který používáš místo aviváže, zčásti nalít do přihrádek na prací prostředky a zčásti přímo do bubnu a pusť pračku na nejkratší možný program. Usazený sliz z pracích prostředků by měl být pryč.
V případě, že se z pračky line nepříjemný zápach – a dochází k tomu obvykle při častém praní na nízké teploty – nasypej do přihrádky na prací prášek půl hrnku jedlé sody. Oddíl na máchadlo naplň octem; další dva hrnky můžeš nalít i přímo do bubnu. Pusť prázdnou pračku tentokrát na nejdelší program s co nejvyšší teplotou. Pokud to jde, přeruš před mácháním prací cyklus a nech pračku naplněnou vodou stát několik hodin. Pak nechej cyklus doběhnout, otevři dvířka a vše řádně očichej. Nic, že jo?
Běžné vs. jádrové mýdlo
A teď ještě o tom, jaký je rozdíl mezi pracím práškem z obyčejného kokosového mýdla a mýdla jádrového. Podle mě – žádný. Nemíváme nijak extra špinavé prádlo ani obtížně odstranitelné skvrny. Možná i proto nepozoruju v použití běžného nebo jádrového mýdla žádné zásadní odlišnosti. Do domácího pracího prášku tedy strouhám obyčejné nevysolené kokosové mýdlo. Jádrovým nebo žlučovým mýdlem odstraňuju odolnější skvrny před samotným praním anebo ho používám k namáčení výjimečně zašpiněných věcí. To je prozatímní plán. Jak nám eko-praní dlouhodobě funguje, budu sledovat a za nějaký čas znovu informovat.
Mýdlu (a praní) zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.