Kdo chce začít s minimalizací odpadu ve své domácnosti, většinou se jako první zaměřuje na kuchyň a koupelnu. Protože svůj čas trávím mnohem radši čtením ve vaně než poskakováním kolem sporáku, představím tu dneska pár tipů na zero waste koupelnové vychytávky.
Olejové výplachy úst
Kromě toho, že se ráno dost dlouho převaluju v posteli a jsem líná vstávat, věnuju se po probuzení ze všeho nejdřív převalování oleje v puse. Oil pulling se to jmenuje. Jde o starou ajurvédskou detoxikační metodu, která údajně velmi pomáhá nejenom zubní hygieně, ale vůbec udržení a posílení celkového zdraví.
Postup je vskutku jednoduchý. Každé ráno si dřív než cokoliv jiného dám do pusy asi lžíci kokosového oleje té nejvyšší kvality a 10-20 minut ho proháním po celé dutině ústní. Pozor, nesmí se polknout, takže doporučuju začít s menším množstvím, ať zjistíš, kolik toho v ústech udržíš a dokážeš převalovat bez nehody.
Teorie praví, že tímto způsobem se na olej navážou všechny bakterie a nečistoty, které se za noc v puse nahromadily. Proto je třeba olej po těch několika minutách převalování vyplivnout, pořádně vypláchnout ústa a nejlépe si ještě dočistit jazyk speciální škrabkou nebo obyčejnou lžičkou. No a nakonec si můžeš vyčistit zuby podle svých zvyklostí.
Kromě kokosového oleje se dají použít i mnohé jiné druhy olejů a člověk si je dokonce může ordinovat podle toho, jaký zdravotní problém potřebuje řešit. Pokud by tě to víc zajímalo, moc doporučuju knížku Detoxikace léčivými oleji – tady se můžeš podívat na obsah a krátké ukázky.
Mýdla a šampony
Po celých těch 20 minut, co mám v puse olej, nestojím samozřejmě v koupelně jen tak nečinně, nýbrž se umyju/si umyju vlasy/obojí. Aktuálně mám na mýdlence avokádové mýdlo se zeleným jílem a rozmarýnový šampuk. Čas od času si myju vlasy i konvenčním, ale složením podle mě velmi vyhovujícím, šamponem Urtekram s hnědým cukrem. Kdysi jsme ho s kamarádkami koupily ve velkém 5l balení, které jsme si rozdělily, a tak mám stále ještě zásobu. K rozčesávání zacuchaných i mokrých vlasů se mi osvědčil kartáč s kančími štětinami (a dřevěným tělem). Vlasy, které vyčešu, vyhazuju z okna a věřím, že ptáčci si z nich potom staví krásná hnízda…anebo sousedi pod námi musí často zametat balkon 🙂
Zubní hygiena
Nemá podle mě moc smyslu detoxikovat si ústa olejovým výplachem a potom použít klasickou zubní pastu. Naštěstí možností, čím ji nahradit, je opravdu hodně – solné pasty, čistý kokosový olej, kartáčky-klacíky ze salvadory perské, kurkuma a ještě spousta dalších alternativ. Já momentálně spokojeně používám domácí pastu z kokosového oleje a zeleného jílu. Výroba je až trapně jednoduchá – 2 lžíce kokosového oleje smícháte s lžící jílu. A nemusí být nutně zelený, používá se i bílý, marocký…možná jakýkoliv. Musí být jen jemně namletý. Kdo chce, může přidávat i další složky. Esenciální oleje – nejčastěji mátu, skořici nebo hřebíček, jedlou sodu (u té mám strach z poškození skloviny), květové vody, stévii – zkrátka všelicos, na co máte odvahu.
OPRAVA 🙂 V průběhu let jsem studovala a dneska už bych domácí pastu s jílem nikomu nedoporučila. Důvodem je to, že v domácích podmínkách člověk nemá možnost změřit její abrazivitu, a tak si při pravidelném dlouhodobém používání snadno zničí zubní sklovinu.
Co se týká zubního kartáčku, je to pro mě snad ještě větší boj než najít vyhovující šampon na vlasy. Dlouhá léta s láskou používám Curaprox a stejně dobrou neplastovou alternativu jsem zatím nenašla. Střídám ho tedy občas, abych ulevila svědomí, s bambusovým Curanatura, ale není to ono. I ty nejjemnější bambusové štetiny mi přijdou tvrdé a hlavně řídké a taky se mi rychle ničí. Kromě toho se mi moc nelíbí momentální bambusová mánie (jednak uhlíková stopa a jednak bych radši podpořila domácí výrobce).
Vím, nedá se to srovnávat s plně kompostovatelným bambusovým kartáčkem, ale právě Curaprox nabízí v rámci projektu Kolokefka možnost použité kartáčky vracet a stará se o jejich přeměnu v koše na tříděný odpad. Ty potom daruje do škol. Bohužel akce běží jenom na Slovensku. A tak bychom se my – milovníci curaproxích kartáčků – mohli dát dohromady a oslovit zastoupení Curaproxu v ČR. Že by se nám taková kolokefka taky líbila. Aspoň do doby, než někdo přijde s lepší a ekologičtější variantou. Co říkáte?
Krémy a mazadla
Od dob, co používám domácí mýdlo, potřebuju podpořit kůži vnějším promazáváním jen opravdu zřídka. A spíš v zimě než teď. Když už na to ale přijde řada, používám krémy na obličej od Weledy, co obvykle dostanu při různých příležitostech darem a domácí tělová másla, co obvykle při různých příležitostech sama vyrobím. Aktuálně mám v oblibě dost hutné a mastné šlehané kakaové máslo, které ale výborně pečuje a ochraňuje těhotenský břich. A proč na obličej kupované krémy? Jednoduše se mi ještě nepodařilo sestavit recepis na takové obličejové mazadlo, které by mi vyhovovalo. Zkouším to ovšem pořád znovu a znovu, snad se jednoho dne trefím.
Deodoranty a vůně
Už asi rok používám domácí deodorant z kokosového oleje, včelího vosku a jedlé sody. S vůní levandule a rozmarýnu. Soda mi v tomto případě vůbec nevadí a deodorant funguje většinou skvěle i při větší zátěži. Nedělá ani fleky na oblečení, zkrátka spokojenost na všech frontách.
A co večer?
No tak to by po ránu stačilo. Než přijde noc a den skončí tam, kde začal, umyju se stejným mýdlem a vyčistím si zuby stejnou pastou jako ráno. Pokud jsem nalíčená, použiju látkové odličovací tampony a kokosový olej. Protože mě nebaví tamponky ručně prát po každém použití a protože mi taky přijde, že ta špína v nich stejně zůstává, mám jich asi deset. Po odlíčení je skladuju na sucho v textilním pytlíku, který mám pověšený vedle zrcadla. Jakmile mi zásoba dochází, nechám je všechny chvilku odmočit v horké vodě v umyvadle s trochou rozpuštěného mýdla na praní. Potom je vrátím do pytlíku a i s ním je šoupnu do pračky k ostatnímu prádlu.
Když mám pocit, že to potřebuju, umyju si jednou za čas obličej speciálním mýdlem s himalájskou solí, které pleť něžně pomasíruje a zbaví všech nečistot. Potom je ale potřeba kůži něčím osvědčeným promazat.
A to už je z naší koupelny a dnešního šmír-okénka všechno. Co všechno máte a provádíte v koupelně vy? Víš o nějakých dalších ZW vychytávkách, které jsem ještě neobjevila? Sem s nimi!
Odpočinku v koupelně zdar!
♥
P. S. Uvažuju, že bych si pořídila klasický kovový holicí strojek na žiletky. Kdo ho máte, jak jste s ním spokojení? Bojím se, že se zaříznu.