Tučné podmáslí zajistí, že tohle mýdlo bude jemné a heboučké jako jarní káčátko. Neobsahuje žádné esenciální oleje a snažila jsem se vyhnout i možným alergenům nebo potenciálně rizikovým tukům. A tak by pod krkem i za ušima mělo umýt důkladně, ale především maximálně bezpečně. Ovšem snášenlivost jednotlivých složek je vždycky individuální, proto pozor hlavně na intoleranci nebo alergii na mléčné výrobky.
Osobně nejsem zastáncem umývání malých dětí mýdlem, každý ale ví, že někdy to zkrátka jinak nejde. Myslím, že tohle mýdlo je v takových případech dobrou volbou a bude se skvěle hodit i ekzematikům nebo osobám s citlivou pokožkou. Mýdlo je celkem měkké a potřebuje správnou péči – jak mu ji zajistit se dozvíš v článku o tom, jak se o domácí mýdla starat.
Při výrobě mýdla je celkem teplo. Poprvé při přípravě louhu, kdy teplota roztoku vyšplhá klidně až přes 90°C. Podruhé tehdy, když se mýdlo ve formě záměrně zahřívá, aby prošlo gelovou fází. Podmáslí i ostatní mléčné výrobky vždycky obsahují přírodní cukr. Při vysokých teplotách tak hrozí jeho karamelizace anebo dokonce přepálení. Pokud se mýdlo při výrobě záměrně nechladí, zkaramelizované podmáslí ho zabarví krásnou zlatavou až teple hnědou barvou.
Konkrétně podmáslí pak způsobuje i zvláštní pach, který se může z mýdla linout i několik dní po krájení a znovu při jeho rozmydlení. Někdo to popisuje jako krásnou vůni miminek, někdo jako puch kojeneckých blinkanců 🙂 Pokud se chceš vyhnout zabarvení mýdla, je potřeba pracovat za nižších teplot a vyhnout se gelové fázi. V případě, že se chceš vyhnout typickému pachu podmáslí, zkus ho nahradit jogurtem.
Další informace o výrobě mýdel s mléčnou složkou najdeš v samostatném článku.
Dětské mýdlo s podmáslím
|
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.