Indiánským jménem – to, jež se vznáší na hladině 🙂 Myslím, že každý člověk, který propadl výrobě mýdla, má někde v hlavě dlouhý seznam všeho, co potřebuje nutně zkusit. Já jsem na tom seznamu dlouho měla extrémně jemné šlehané mýdlo. Pokud máš děti, musíš ho mít. A pokud máš děti, které si nechtějí umývat ruce, musíš ho mít tím spíš. Jenom vám asi trochu vzroste účet za vodu…
Šlehané mýdlo nemá popravdě oproti běžnému tuhému CP mýdlu žádné speciální výhody ani přínosy. Pokud teda nepočítám, že je s ním nesrovnatelně víc legrace, protože plave na vodě. Recept můžeš použít téměř jakýkoliv i postup může zůstat stejný jako obvykle. Fungovat to bude taky. Jenom místo tyčového mixéru použiješ šlehač. Pokud chceš ale mýdlo vylepšit a vyšlehat ho skutečně lehoučké jako obláček, mám tady pár tipů.
Složení mýdla
Pro dokonale nadýchané šlehané mýdlo se vyplatí použít v receptu vyšší podíl pevných tuků. Klidně až 80%. Vybrat si můžeš jakékoliv rostlinné máslo nebo živočišný tuk (s těmi osobní zkušenost nemám, ale podle informací od jiných mydlářek to funguje taky). Za mě je ideální kombinace bambuckého, mangového a kakaového másla.
Postup
Někdo se s tím nepáře a šlehá až mýdlo v lehké stopě. Nespornou výhodou tohohle postupu je, že máš jistotu stabilní emulze – reakce je dobře nastartovaná a je minimální riziko, že v mýdle zůstane volný hydroxid. Na druhou stranu mi takhle vyrobené mýdlo nepřijde tak lehounké a nadýchané, což je zejména pro děti nezanedbatelná hodnota 🙂
A tak jsem se rozhodla jít na věc trochu jinak.
Odvážila jsem pevné tuky a nechala je rozpustit ve vodní lázni. Potom jsem je dala na chvíli do lednice, aby se na povrchu utvořila taková pružná krustička – asi jako když se chystáš na šlehané tělové máslo.
Pomocí šlehače jsem tuhé tuky vyšlehala do konzistence heboučké plnotučné šlehačky a pomalu, za stálého šlehání jsem k nim postupně přidala odvážené tekuté oleje. Jakmile se mi povedlo všechno krásně propojit a našlehat do konzistence, se kterou jsem byla spokojená, přidala jsem předem připravený louh a znova šlehala a šlehala o sto šest.
Ve chvíli, kdy jsem měla hmotu dostatečně hustou a nikde se mi neoddělovaly žádné oleje, rozdělila jsem ji na části, obarvila a přesunula do formy. Dál už je všechno jako jindy – nakrájet, otestovat, nechat vysychat. Co se týče zajištění gelové fáze u šlehaného mýdla, názory se rozcházejí. Někdo se jí snaží vyvarovat, někdo nechává mýdlo progelovat jako vždy. Obojímu je kvůli rozdílným teplotám potřeba trochu přizpůsobit postup.
Šlehané mýdlo
|
Tak co? Jak se ti líbí další položka na seznamu?
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.