Dostala jsem kdysi dávno úplnou náhodou násadu tibi krystalů. Nevěděla jsem, co to je, k čemu by mi to mohlo být dobré ani jestli to vlastně vůbec chci. Měla jsem silné pochybnosti, že se o ně budu poctivě starat. O několik let později jsem nadšená. Krystaly žijou, množí se a vypadají spokojeně. A my máme stálý přísun fermentované “potraviny” prakticky zadarmo.
Tibi krystaly jsou pravděpodobně japonské řasy, jejich původ ale nikdo přesně nezná. Vypadají jako malá gelovitá průsvitná zrnka, jejichž povrch osídlují různé mikrobiální kultury – laktobacily, laktokoky a kvasinky. Pokud jim připravíš domeček a svačinu podle jejich představ, vyrobí ti na oplátku skoro zázračný nápoj, který pomáhá snad na všechny neduhy světa. Kromě jiného má údajně čistit tělo od všech toxinů, hojit ekzémy i jiné kožní potíže nebo dokonce léčit intoleranci laktózy. Abych to zkrátila, vodní kefír stejně jako jiné fermentované potraviny nebo nápoje zásadně přispívá ke zdraví našeho střeva = přirozeně podporuje imunitu a celkovou kondici. Aby to všechno fungovalo, potřebuješ údajně vypít asi tak 1 litr vodního kefíru denně. Zdá se to dost, ale uvidíš, že ti to nakonec bude ještě málo.
Jak na to?
Tibi krystaly pro tebe budou pracovat jen za byt a stravu – vodu, cukr a trochu minerálů. Do uzavíratelné lahve nalij zhruba 800ml odstáté převařené vody o pokojové teplotě (občas můžeš nahradit minerálkou), rozpusť v ní 1-2 zarovnané lžíce cukru, malou špetku himalájské soli a přidej pár kapek citronu a nakonec asi 50-70 g tibi krystalů. Často se k téhle první fermentaci přidává ještě sušený, nesířený a nerozkrojený fík, který by tibi krystalům měl pomáhat růst. Určitě ale není nezbytně nutný; já ho tam ještě nedala ani jednou. Lahev zašroubuj a nech zhruba 48 h stát při pokojové teplotě.
Po asi dvou dnech zkvašenou tekutinu přeceď do nové lahve a přidej ovoce nebo zeleninu dle libosti. Osvědčená klasika, která nezklame, je třeba citron, máta, maliny nebo salátová okurka. Experimentuj a zkoušej kombinace, které ti budou chutnat nejvíc. Lahev zavři a nechej ještě 24 h při pokojové teplotě kvasit (2. fermentace). Nakonec přesuň hotovou limonádu do lednice a po vychlazení směle vypij. Teda mně vodní kefír chutná víc vychlazený, ale ty to samozřejmě můžeš mít úplně jinak.
Toto je jednoduchý postup, který praktikuju já. Alternativ je ovšem celá řada, a tak si nejspíš každý sám časem vymyslí vlastní způsob přípravy, který mu nejvíc vyhovuje i chutná.
Krystaly můžeš namísto vody zalít třeba kokosovou vodou, bylinným čajem, ovocnou nebo zeleninovou šťávou. Vzhledem k tomu, že tibíci pravděpodobně neumějí zpracovávat melasu, stačí jim k výživě obyčejný bílý cukr. Nabídnout jim ale můžeš leccos – třtinový cukr, kokosový cukr, sušenou třtinovou šťávu, javorový sirup… Rozhodně jim ale nedávej umělá sladidla ani nepřevařený med. Na litr vody se obvykle doporučuje 30-100g cukru. Kouzlo je, že pokud necháš druhou fermentaci běžet dostatečně dlouho, získáš hotový nápoj úplně nesladký. Tak co, jak ti chutná? 🙂
Fermentaci zdar!
♥