Pozorovala jsem dneska pod naší lípou včelky. Je jich letos nějak málo, nezdá se vám? Vzpomněla jsem si, že mám vlastně delší dobu v plánu trochu speciální mýdlo. Se spoustou medu, troškou včelího vosku a u nás zatím celkem neznámým ucuuba máslem. Nemeškala jsem a pustila se do díla.
Ucuuba máslo má krásnou karamelovou barvu a velice speciální vůni – něco jako medově oříšková slanina 😀 Do mýdla je ho s ohledem na cenu docela škoda – ještě větší parádu dokáže nadělat ve šlehaných máslech, balzámech na tělo i rty, vlasových maskách nebo třeba v různých masážních barech do sprchy. Díky svým protizánětlivým a antiseptickým účinkům ho ocení aknózní i ekzematická pokožka. Ucuuba máslo působí údajně také jako elixír mládí, a často se proto přidává do přípravků pro zralou a vysušenou pleť. V Amazonii ho dokonce domorodci využívají i k léčbě nejrůznějších neduhů a jako náhradu parafínu při výrobě svíček.
A proč že jsem ho teda nacpala do mýdla? Protože má unikátní složení mastných kyselin – jde o jeden z mála tuků, který obsahuje vysoké procento kyseliny myristové. Mýdlo je pak pěkně odolné, pevné a zároveň vytváří bohatou krémovou pěnu. Ideální surovina do mýdel na ruce. Při výrobě počítej s vyšší teplotou tání (53°C) a bleskurychlou reakcí.
Jak do mýdla přidat vosk?
Osobně nejsem zastáncem včelího vosku v mýdlech, ale na základě četných dotazů jsem pochopila, že vy, moji drazí čtenáři ♥, jo 🙂 A tak se tady teda podělím o osvědčený a bezpečný postup, jak vosk snadno přidat, který mě naučila moje kamarádka a seniorní kolegyně mydlibabka s dvacetiletou praxí! (Jestli se tam taky někdy dostanu? …)
Včelí vosk se do mýdel přidává v malém množství, typicky jako pouhé 1-3%, a jeho hlavním úkolem je mýdlo trochu vytvrdit, zvýšit jeho odolnost. To se hodí zejména v případě měkkých mýdel s převahou tekutých olejů. Třeba u mýdla čistě olivového.
Protože včelí vosk má docela vysoký bod tání (63°C), odvažuje se spolu s pevnými tuky a nechává se s nimi pěkně roztavit ve vodní lázni.
Zvlášť si rovněž ve vodní lázni nech ohřát taky tekuté oleje (tak na 38-42°C) a teprve zahřáté je přidávej k roztaveným pevným tukům. Díky tomu se ti nestane, že by vosk náhlým ochlazením směsi ztuhnul.
Před přidáním louhu do olejů se ujisti, že je olejová směs komplet tekutá, čirá a že se na okraji nádoby netvoří vrstvička ztuhlého vosku. Pokud tam něco takového najdeš, voskovou vrstvu stáhni stěrkou zpátky do hrnce a nech celou směs znovu prohřát. Teprve potom můžeš přes sítko přilít louh.
Vzhledem k vyššímu bodu tání včelího vosku (a v případě tohoto mýdla i vyššímu bodu tání ucuuba másla) je potřeba pracovat celkově za vyšších teplot. Opatrnost a soustředění je na místě, reakce může být podle zbytku receptu hodně rychlá.
Mýdlo na ruce Včelka
|
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se letos v létě naučit něco nového? Co třeba voňavá a hebká mýdla? Aktuální nabídku kurzů nejenom pro začátečníky najdeš pod záložkou Kurzy • Mýdla. Ráda tě uvidím a podělím se o všechny svoje znalosti a vychytávky 😉