Máme tu třetí den mezinárodního Týdne bez odpadu. Včera jsem na fb stránce Prostě Mejdlo sdílela 5 tipů na bezobalový nákup kosmetiky a kosmetických surovin v Brně. V pondělí jste si mohli přečíst krátké zamyšlení o tom, jak při výrobě domácí kosmetiky redukovat zbytečné obaly. A dneska se podíváme na to, co v těch obalech vlastně je.
Kdo usiluje přiblížit se bezodpadovému ideálu, nehledí jenom na to, co všechno vyhazuje do koše. Zajímá ho spousta dalších věcí. Třeba jak dlouhou cestu musí suroviny urazit, než se mu dostanou do rukou. Největší potíže bývají s oleji a rostlinnými másly. Kokosový olej z Filipín, bambucké máslo z Ghany, olivový olej z Řecka…Chceš při výrobě mýdla nebo kosmetiky využívat co nejvíc lokálních olejů, ale žádné neznáš nebo nevíš jak? Sleduj 🙂 Představím ti 3 nejdostupnější oleje, které se u nás běžně vyrábějí přímo z našich surovin a báječně se hodí do mýdel i kosmetiky.
Slunečnicový olej
Olej vhodný na všechny typy pleti. Je lehký, neucpává póry, snadno se vstřebává a rychle proniká do hlubších vrstev pokožky. I proto ho vždycky vybírej v co nejvyšší kvalitě. Je to jeden z nejlepších olejů na poškozenou a stárnoucí pokožku.
Slunečnicový olej sám o sobě funguje jako skvělý tělový olej (i pro děti), bezvadně se hodí do krémů a mastí i k přípravě olejových macerátů.
Pro výrobu mýdla a kosmetiky se nejlíp hodí tzv. slunečnicový olej HO (high oleic) s vyšším obsahem kyseliny olejové na úkor kyseliny linolové. Dokáže velmi kvalitně nahradit olivový olej a nemusíš se bát brzké oxidace jako u běžného slunečnicového oleje. (Pozor. V mýdlové kalkulačce nezapomeň vybrat správnou – high oleic – variantu.)
Slunečnicová péče o suchou a popraskanou kůžirecept z knížky mé velké oblíbenkyně Jan Berry (The Nerdy Farm Wife)
|
Lískový olej
Uchovává si typickou lískooříškovou vůni. Mastné pleti pomáhá vyrovnávat produkci mazu, neucpává póry a velmi dobře proniká pokožkou. Nezanechává po sobě mastný film. Zabraňuje dehydrataci pleti a pomáhá léčit poškozené kožní tkáně. Doporučuje se zejména pro péči o smíšenou až mastnou pleť se sklonem k akné a pro prevenci nebo zahlazení strií a jizev. U citlivých jedinců může vyvolat alergii, je proto vhodné ho nejdřív otestovat na malém kousku kůže.
Používá se jako masážní olej pro kojence, pleťový olej, součást krémů a vlasové péče.
Do mýdel je lískového oleje popravdě škoda, přidat se ale dá (a já mám takové mýdlo moc ráda). Obsahuje zhruba 75% kyseliny olejové a má podobné vlastnosti jako olivový olej. Dává výživné a jemné mýdlo vhodné i pro citlivou pokožku. Obvykle se – i vzhledem k ceně – dávkuje maximálně do 20% z celkové váhy všech olejů.
Recept na moje oblíbené mýdlo s lískooříškovým olejem najdeš tady.
Konopný olej
Velmi dobře proniká pokožkou a hodí se pro všechny typy pleti. Uklidňuje podrážděnou a zánětlivou pokožku; je oblíbeným olejem při péči o lupénku nebo atopický ekzém. Ovšem pozor. Ovlivňuje tvorbu vlastních kožních tuků, proto při dlouhodobém používání může vysušovat. Měl by být skladován v chladu, nejlépe v lednici.
Přidává se do balzámů na rty, mastí a krémů, mýdel, do vlasových přípravků ke zvýšení lesku a vyživení a uhlazení vlasového vlákna.
Mydláře bude zajímat, že konopný olej obsahuje vysoké procento kyseliny linolové (56%) a linolenové (19%). Je tedy třeba počítat s vyšší náchylností ke žluknutí, s velmi pomalým zmýdelněním a ve výsledku měkkým a málo odolným mýdlem, které ovšem celkem dobře pění. Z těchto důvodů se většinou doporučuje přidávat do běžných mýdel méně než 20%, držet zbytek receptury stabilní a přidat případně vhodný antioxidant. Nerafinovaná varianta konopného oleje má tmavě zelenou barvu a do zelena zabarví i mýdlo.
Výživný balzám na rty
|
Rostlin, které se pěstují přímo v České republice a z nichž se tu následně i lisují oleje, je mnohem víc. Pokud se ti je navíc povede sehnat na váhu nebo stáčené do vlastních obalů, můžeš si pískat. V případě, že se to nepovede, zbývá ještě jedna možnost, o které bych ráda napsala zase někdy příště – společné (komunitní) nakupování.
A na úplný konec přidávám ještě tipy na 4 suroviny, které v bezobalové a lokální variantě seženeš s minimálním úsilím asi kdekoliv a které v kosmetice i mýdle nadělají velkou parádu.
1. Všemožné byliny a květy
Zpříjemni si volný den a věnuj ho sběru bylinek a divokých květů. Nebo si můžeš všechno samostatně vypěstovat. Anebo můžeš poprosit kamarády, známé a sousedy, kteří mají zahrady, zda by se s tebou – třeba formou výměnného obchodu – podělili o svou sklizeň.
2. Mléko a jogurt
Vždycky se v tvém okolí najde nějaký farmář, který se s láskou stará o svoje krávy, kozy nebo ovce a od kterého si můžeš koupit vynikající domácí mlíko a jogurty třeba do svých báječných mýdel.
3. Med
Stejný případ jako mléko a jogurty. Zapátrej ve svém okolí, zda se nenajde včelař, který by ti byl svým přístupem i kvalitou výrobků sympatický. Bezobalově to asi nepůjde, ovšem sklenice od medu jsou v domácnosti celkem dobře využitelné. Pokud je nechceš, můžeš se domluvit i se včelařem, zda by je vzal zpátky.
4. Včelí vosk
Budeš nejspíš brát od stejného člověka jako med. Pokud si pro něj osobně zajedeš, neměl by být problém s nákupem do vlastní sklenice nebo papírového pytlíku. Protože vybrat ten správný včelí vosk ale není zas taková sranda, doporučuju si k tomu pročíst malý návod skvělé včelařky (a taky mydlářky) Zdenky.
Mám velkou radost, že se v mém okolí objevuje čím dál tím víc lidí, kteří do kosmetiky i mýdel preferují lokální ingredience. A stejně velkou radost mám i z toho, že za poslední roky se nám v tomhle ohledu neuvěřitelně rozšířily možnosti, taky co se týká nabídky. Dneska už, myslím, není problém sehnat kvalitní oleje, byliny a další nezbytnosti komplet vyrobené v ČR z našich domácích surovin. Podporovat “naše” má smysl 🙂
Ať se vám daří.
Lokálním surovinám zdar!
♥
Mapu míst, kde se dají (nejenom) kosmetické suroviny koupit bezobalově a často i ve své lokální variantě, najdeš na stránkách projektu Reduca.