Mléčná mýdla zažívají boom a není divu – jsou hebká, jemná a velice dobře snášená i suchou a citlivou pokožkou. Přidat libovolnou mléčnou složku do mýdla není žádná věda, na druhou stranu je ale přece jenom potřeba znát aspoň základní principy. A tak ti dneska představím 3 způsoby, jak si poradit s výrobou mléčného mýdla. Ošizen nebude nikdo – je totiž možné používat jak tradiční živočišné mléko, tak i mléka rostlinná. Každé sice nadělá trochu jinou parádu, ale mýdlo pozvednou na jinou úroveň všechna.
A ještě poznámka hned ze začátku. Píšu pro zjednodušení o mléce, ale popsané postupy budou fungovat i se smetanou, syrovátkou, podmáslím nebo jogurtem. Zkrátka s jakýmkoliv mléčným výrobkem 🙂
Co se při výrobě mléčných mýdel děje?
Vlivem reakce dochází k rozkladu mléčných bílkovin na aminokyseliny. Ty jsou pro pokožku lépe vstřebatelné, pomáhají s její hydratací a regenerací. Tato proměna s sebou ale zároveň nese specifický zápach. Ovšem žádný strach – mýdla většinou časem vyvanou.
Mléčné cukry urychlují saponifikaci a díky vysokým teplotám, které výrobu provázejí, karamelizují – barví tak mýdlo do různých odstínů hnědé. (Co dělat, když toužíš po mýdle co nejsvětlejším, se hned dozvíš.) Kromě toho přispívají k vyšší pěnivosti mýdla a stabilnější pěně.
Mléko a další mléčné výrobky obsahují mnohé vitamíny, které dokážou být prospěšné i lidské pokožce. Ty z nich, co jsou citlivé na teplo a zásadité prostředí, v mýdle ale bohužel nepřežijí.
V případě jogurtu je mýdlo přirozeně obohacené o laktát (výsledek reakce louhu s kyselinou mléčnou, běžně v jogurtu obsaženou). Laktát funguje jako hydratační složka a vytváří hustou krémovou pěnu. Zároveň umí mýdlo vytvrdit, a to se pak dobře vyklápí i z velkých silikonových forem.
Zamraž to
Často doporučovaným a asi nejznámnějším způsobem, jak do mýdla zapracovat mléko, je zmrazit ho. Jde zároveň o jedinou bezpečnou cestu, jak nahradit mlékem veškeré množství vody. Volí ji obvykle lidé, kteří chtějí, aby mýdlo zůstalo co nejsvětlejší. Proto pracují při nízkých teplotách (pozor na falešnou stopu) a zabraňují gelové fázi. Kromě toho si hlídají použití dalších cukrů nebo jiných složek urychlujících reakci. A logicky se musí vyvarovat složek, které naopak vyžadují vyšší teploty (např. včelí vosk).
Postup je jednoduchý. Rozmyslíš si, kolik procent vody v receptu chceš nahradit mlékem – buď všechnu nebo nějakou část. Toto množství mléka odvážíš, naliješ do tvořítek na led a dáš do mrazáku. Hydroxid sodný potom postupně sypeš přímo na zmrzlé kostky (případně doplněné chybějící vodou). Nádobu můžeš ještě chladit ve dřezu se studenou vodou. Vlivem tepla, které při reakci vzniká, ledové kostky při vytrvalém míchání povolí a vznikne tekutý roztok, se kterým pak už dál pracuješ jako obvykle. Trvá to trochu déle než normálně a taky to trochu víc než normálně páchne. Důležité ale je pracovat pomalu a pečlivě. Přisypávej hydroxid po částech a vždy ho pořádně rozmíchej. Louh potom do olejů nalij radši přes sítko – pro jistotu, že se do mýdla nedostane žádná nerozpuštěná kulička hydroxidu.
Louh zůstane v tomto případě poměrně chladný, tak okolo 30°C. Dej si proto výjimečně záležet i tom, aby hmota nezůstala nedomíchaná. V případě, že chceš zachovat co nejsvětlejší barvu mýdla, potřebuješ taky zabránit gelové fázi. Většinou stačí mýdlo nebalit do deky nebo jinak nezahřívat, můžeš ho ale i hned po nalití do formy uložit na 24h do lednice.
Přilej to
Nejjednodušší (a proto mnou nejoblíbenější) možnost, jak přidat do mýdla mléko, je prostě ho tam nalít. Není potřeba nic mrazit ani předem připravovat, zároveň ale musíš počítat s karamelovým až hnědým zabarvením mýdla. Pokud chceš, aby mýdlo prošlo gelem, pohlídej si riziko přehřátí ve formě. A jak to funguje? Mlékem se nahrazuje část vody, která slouží k přípravě louhu. Vody můžeš ve prospěch mléka ubrat libovolné množství – nejvíc ale tak, aby ti zbylo dost na přípravu maximálně 50% roztoku. To znamená, potřebuješ si nechat tolik vody, aby její poměr s hydroxidem byl nejméně 1,1:1. Pokud vody ubereš víc, hydroxid se už nebude mít v čem rozpustit.
Názorný příklad pro lepší představu
|
Nasyp to
Třetí metoda spočívá v použití mléka sušeného. Přistupuju k ní, když mám málo času a přidávám do mýdla ještě další speciality a nechci si už víc komplikovat život. Takovým příkladem pro mě byl třeba mýdlový šampon s marockým jílem pro jemné a rychle se mastící vlasy. Sušeného mléka se obecně doporučuje dávat 1-2% z váhy olejů, jiné zdroje zase uvádějí 10-15% z hmotnosti vody. Osobně si myslím, že můžeš i trochu experimentovat a hledat takový poměr, který ti bude nejvíc vyhovovat. Sušené mléko se přidává přímo do teplých olejů a jako každý prášek je potřeba ho pořádně zapracovat a rozmíchat.
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.