Kdyby existovala soutěž o nejoblíbenější mýdlo světa, tipla bych si, že vyhraje to olivové. Jeho popularita nezná hranic. Myslím, že ho znají snad na všech obydlených kontinentech a všude je vnímané jako něco speciálního. Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, výroba olivového mýdla není jen tak. Dokonce bych řekla, že vyrobit poctivé olivové mýdlo, jak má být, je taková malá mistrovská zkouška všech mydlářů. Zajímá tě, v čem je výjimečné a jaké zádrhele na tebe při výrobě čekají? Čti dál.
Olivová mýdla za sebou mají předlouhou historii. A tím myslím fakt předlouhou. Podle archeologů dokázali lidi lisovat olivy už 7000 let před naším letopočtem! No a tam, kde se lisoval olivový olej – na Blízkém východě a ve Středomoří – bylo logické a ekonomické ho rovnou i zpracovávat. Proto v těhle místech najdeš taky mydlářská centra, z nichž mnohá jsou významná dodnes.
Olivové superstars
|
Jaký olivový olej je do mýdla nejlepší?
Jelikož olivové mýdlo obsahuje buď výhradně nebo převážně jedinou ingredienci – totiž olivový olej – jeho výsledná kvalita přímo závisí na kvalitě použitého oleje. Olivový olej je k dostání v několika variantách, přičemž nejčastěji uvažujeme o těhle dvou –
Extra panenský olivový olej
Získává se prvním lisováním za studena, kdy teplota nesmí přesáhnout 27°C. Důkazem toho je zlatožlutá nebo zelenkavě žlutá barva oleje. Extra panenský olej je podle mě jediná správná volba pro výrobu kosmetiky. Co se týká výroby mýdel, extra panenský olivový olej zmýdelňuje jen velmi pomalu a neochotně. Ohlídej si proto pečlivě, zda je hmota před odlitím do formy spolehlivě stabilní. Mnozí mydláři mají za to, že panenského oleje je ke zmýdelnění škoda a volí radši druhou variantu.
Olivový olej z pokrutin (pomace)
Z výroby extra panenského olivového oleje zůstanou tzv. pokrutiny. Jsou to pevné části, které obsahují vodu a ještě nějaký podíl oleje. Ten se z nich získá pomocí vysokých teplot a chemických činidel. Rezidua těchto rozpouštědel pak zůstávají i v hotovém oleji a jsou důvodem, proč olivový olej z pokrutin zmýdelňuje rychleji než olivový olej extra panenský. To je spolu s nižší cenou také důvodem, proč někteří mydláři upřednostňují právě variantu pomace před panenským olejem. Není ale zlato všechno, co se třpytí. Olivový olej z pokrutin se někdy chová velmi nepředvídatelně a dokáže stopu urychlit až příliš, a zničit tak celý mydlářův záměr.
Olivový olej obecně je v současnosti asi nejčastěji pančovaným olejem. Úroda oliv nebyla v minulých letech ideální, a tak se extra panenský olivový olej běžně ředí levnějším a méně kvalitním olivovým, slunečnicovým nebo sójovým olejem, bývá dobarvován chlorofylem a může dokonce obsahovat i zbytky pesticidů. Z těchto důvodů preferuju i do mýdel extra panenský olivový olej v bio kvalitě. Výběr je ale na každém, vyloženě zakázaná varianta v tomto případě neexistuje.
Vlastnosti olivového mýdla
Olivová mýdla jsou ceněná hlavně pro to, že čistí velice jemně a šetrně. Skvěle je snáší i citlivá, jakkoliv poškozená (ano, i ekzematická) a dokonce i dětská pokožka. Dá se říct, že kvalitní olivové mýdlo je vhodné bez výjimky pro všechny.
Daní za jemnost a šetrnost olivových mýdel je ale velmi nízká odolnost, tendence slizovatět a špatně vysychat a také prakticky žádná pěna. Jsou lidé, kterým nic z toho absolutně nevadí a používají olivové mýdlo tak, jak je. Pokud k nim ale nepatříš, máš možnost tyhle vlastnosti olivovému mýdlu dodat jinak.
Pěnivost můžeš podpořit přidáním hedvábí, jakéhokoliv cukru nebo třeba jílu. Svou roli sehraje i zakomponování citrátu do receptu. Bude v mýdle působit jako měkčidlo, umožní mu líp se rozpouštět i v tvrdé vodě a tím se mýdlo i trochu líp napění.
Posílit odolnost mýdla a potlačit trošku jeho slizovatění ve styku s vodou zkus přidáním soli, včelího vosku, laktátu nebo kyseliny myristové nebo stearové. Klidně můžeš zkusit i zkombinovat více možností.
Někdo zajde ještě dál a v rámci vylepšení olivového mýdla přistoupí na doplnění olivového oleje menším podílem jiných tuků. Nejčastěji jde o palmojádrový nebo kokosový olej k zajištění pěny a libovolný pevný tuk (rostlinné máslo, palmový olej, sádlo nebo lůj) ke zvýšení odolnosti. Takové mýdlo, které obsahuje aspoň 70% olivového oleje můžeš někdy najít i pod názvem bastilské mýdlo.
Na co si dát pozor při výrobě a zrání
Že olivový olej – zejména ten extra panenský – velmi pomalu zmýdelňuje, jsem už psala. Mně osobně to vůbec nevadí, já si počkám 🙂 Koho by to ale stresovalo, může si pomoct přidáním urychlujících esenciálních olejů nebo již zmiňovaného libovolného cukru. Pokud chceš zachovat olivové mýdlo 100% čisté bez dalších přidaných složek, vyzbroj se trpělivostí a zkus snížit množství vody a pracovat za vyšších teplot.
Olivové mýdlo je poměrně měkké. Můžeš ho proto nechat ve formě klidně i týden, než se zpevní a půjde líp vyjmout i krájet. Trpělivost provází výrobu olivového mýdla od začátku až do konce. Nejenom že tě bude napínat, než se dostane do stabilní stopy. Ještě mnohem víc trpělivosti budeš muset projevit při čekání, než mýdlo pořádně vyschne a bude připravené k použití. Platí to u všech mýdel, ale u 100% olivového obzvlášť – čím starší, tím lepší. Za minimální dobu zrání olivového mýdla považuju 6 měsíců. Za ideální 12-18 měsíců.
S dlouhou dobou zrání pak souvisí i zajištění skvělých skladovacích podmínek, aby ti mýdlo nezežluklo dřív, než ho stihneš použít. Jako vždy platí – nejdůležitější je suché, dobře větrané místo mimo sluneční paprsky.
Pro spoustu lidí jsou olivová mýdla láskou na první pohled. Já jsem si na ně teda naopak musela dlouho zvykat. Mám ráda měkčí mýdla, ale tohle na mě bylo až moc. Navíc bylo pořád oslizlé, rozmatlané všude po umyvadle a bez pořádně pěny jsem měla pocit, jako bych se ani vůbec neumyla.
Chyba byla samozřejmě v tom, že jednak jsem svou olivu nenechala pořádně vyzrát (3 měsíce mi tenkrát přišly až moc) a jednak jsem nějak naivně věřila, že obstojí jako mýdlo na ruce ve čtyřčlenné rodině. Nakonec jsem ale všechny mouchy vychytala a došla k závěru, že dobře vyzrálému olivovému mýdlu se asi fakt žádné jiné nevyrovná. A navíc – ta nekonečná trpělivost, co jsem díky nim získala, se už asi nikdy neztratí 🙂 Jaké zkušenosti máš s olivovými mýdly ty?
Mýdlu zdar!
♥
Zajímá tě výroba mýdla, ale nechceš se do ní pouštět úplně samostatně? Neházej stěrku do mýdla. Ráda tě přivítám na některém z kurzů nejen pro začátečníky v naší brněnské kurzovně 🙂
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.