Divý vlas. Tak by se mohl jmenovat první tuhý šampon, který jsem vytvořila. Aniž bych cokoliv sáhodlouze zkoumala nebo zjišťovala. A podle toho to taky vypadalo. Pokud bych Divý vlas někdy nabídla chudákům nic netušícím zájemcům, mohli by, myslím, všichni potvrdit, že jeho účinky zdaleka předčí to, co slibuje už sám název. Bohužel ale ne v pozitivním smyslu. V podstatě mýdlová kostka – ačkoliv s lehce specifickým složením – mi v kombinaci s tvrdou vodou vytvořila na hlavě částečně umaštěné, částečně přesušené vrabčí hnízdo. Protože jsem se zároveň nechtěla hned vracet ke konvenčním šamponům (a na no poo metodu jsem pravděpodobně moc pohodlná), lehčímu studiu jsem se nakonec stejně nevyhla. A co jsem zjistila?
Jsou lidi, kteří si můžou umýt hlavu čímkoliv – klidně stejným mýdlem, jaké používají na tělo – a vypadají dobře. To já bohužel nejsem. A pak jsou lidi, kteří si můžou umýt hlavu čímkoliv a vypadají…no, jinak než ti první :-). A to já právě jsem. Mám jemné vlasy. A není jich zrovna moc. Takže každý má své nenahraditelné místo a o každý s láskou pečuju, aby mi dlouho vydržel. Tudíž na něj nemůžu zkoušet zas úplně ledasco. Jak je ale možné, že na světě existuje taková vlasová/mýdlošamponová nespravedlnost?
Co jsem kde vyčetla, důvody jsou obvykle uváděny dva.
Individuální složení vlasu
Každý z těch mých (i tvých) vlasů je z velké části tvořen keratinem, který stojí za jejich kvalitou, pevností, leskem a vůbec celkovým zdravím a vzhledem. Konkrétní složení keratinu je ovšem u jednotlivých lidí různé. Aby keratin mohl dobře fungovat a chránit vlasovou strukturu, potřebuje k tomu v případě některých osob spíš kyselé prostředí. A tady už možná tušíš, v čem spočívá problém mýdlových šamponů. Ano. Jsou ze své podstaty naopak zásadité, a vlasy i vlasovou pokožku proto mohou celkem hodně poškodit. Přitom někomu stačí, že si vlasy po umytí alkalickým mýdlovým šamponem spláchne kyselým, nejčastěji octovým, oplachem. Jinému zase mýdlový šampon naprosto vyhovuje, ale vyloženě mu vadí právě ten kyselý oplach. Sečteno podtrženo. Mýdlové šampony je třeba vždy vyzkoušet na vlastní vlas. Třeba budeš mít štěstí 🙂
Tvrdost vody
Někteří lidé tvrdí, že mýdlové šampony většinou fungují jen u kratších, ale hlavně pevných, zdravých a nebarvených vlasů a za použití měkké vody. Komu teče doma voda tvrdá, bude pravděpodobně muset počítat s následujícím scénářem. Soli vápníku a hořčíku v tvrdé vodě způsobí, že se mýdlo nerozpustí. Místo toho se přichytí na vlas, který je vlivem vystavení zásaditému prostředí otevřený, a tedy ještě náchylnější k dalšímu poškození. Nerozpustné mýdlové sloučeniny tak zůstávají nalepené na vlasech a ty vypadají čím dál tím hůř; můžou se začít tvořit i lupy. V této souvislosti se potom do mýdlových šamponů přidává určité množství kyseliny citronové. Ta by v podobě citrátu sodného měla fungovat jako změkčovač a vzniku nerozpustných sloučenin bránit.
Jistým řešením pro lidi, kterým mýdlové šampony nevyhovují, jsou tzv. šampuky. Namísto mýdlového základu obsahují mycí tenzidy, které vlas povrchově čistí a dobře pění. Pozor ale na to, o jaké tenzidy konkrétně jde – patří sem i dráždivé sulfáty SLS a SLES. Za šetrnější bývají považovány různé látky získané z kokosového oleje. Nejčastěji SCS (sodium coco sulfate) anebo SCI (sodium cocoyl isethionate). Snášenlivost konkrétních tenzidů je opravdu vysoce individuální – zase je potřeba to vyzkoušet. Výroba šampuků je celkem jednoduchá, a tak pokud hledáš alternativu k mýdlovým šamponům, běž do toho.
Já jsem zkoušela všechny varianty – mýdlový šampon s citrátem sodným i bez, v kombinaci s kyselým oplachem i bez, i tuhý šampuk se základem z SCI a SCS. Na pravidelně barvené jemné vlasy mi nejvíc vyhovuje mýdlový šampon s marockým jílem, citrátem sodným a oplachem z bylinného octa domácí výroby. Ale jak už jsem psala několikrát, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Zkoušej a experimentuj 🙂
Mýdlovým šamponům zdar!
♥
Nechce se ti začínat s výrobou mýdlových šamponů úplně samostatně? Neházej stěrku do mýdla. Ráda tě přivítám na kurzu v naší kurzovně v Brně 🙂
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.