Pokračuju v jarní likvidaci tuků. Teda jako olejů a másel. (Svoje tělesné tuky si zatím nechávám.) Kromě nejrůznějších zbytků a zbytečků se tentokrát dostal ke slovu kosmetický jíl zeolit a domácí mandlové mléko. A vzniklo heboučké mýdlo, které něžně vyčistí suchou, citlivou, zralou a jakkoliv poškozenou pokožku.
Za zvláčněním a hebkým pocitem na pokožce stojí právě mandlové mléko. To je speciálně pro ekzematiky výbornou složkou, protože kromě jiného obsahuje rostlinné steroly, které pokožku podporují v její funkci přirozené bariéry. Čištění má pochopitelně na starosti vulkanický minerál zeolit. Ten k sobě dokáže navázat těžké kovy, toxiny a vůbec různé škodliviny. V mýdle se tahle jeho super schopnost asi nedokáže tak úplně projevit, v každém případě ale určitě působí jako jemný peeling a pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. To takhle na jaře taky není k zahození 🙂
Možná by tě ještě zajímalo, kde přijít k mandlovému mléku. Můžeš si ho samozřejmě normálně koupit, v tom případě ale pozor na jeho kvalitu. Sleduj hlavně obsah mandlí (aspoň 7%) a cukru (kvůli pohodové saponifikaci nejlépe 0%). Nu a taky případné další složky (kromě vody opět nejlépe žádné).
Levnější a mnohem zábavnější – a z hlediska složení taky mnohem jistější – je vyrobit si mandlové mléko vlastní. Neboj se, je to skoro hned. Budeš potřebovat 1 hrnek bio mandlí, 4 hrnky vody, jemné plátýnko a výkonný mixér. Mandle přes noc namočíš do vody. Ráno je propláchneš a rozmixuješ se 4 hrnky vody. Plátýnko vložíš do cedníku a tekutinu přecedíš. Máš domácí mandlové mléko 🙂 Pokud ho zvládneš nevypít, můžeš si začít připravovat kuchyň k výrobě mýdla.
P. S. Zbytek rozmixovaných mandlí nemusíš vyhazovat. Dají se sníst třeba jen tak s jogurtem nebo přidat do těsta na pečení.
Jak dostat mandlové mléko do mýdla?
Nahradit jím můžeš buď všechnu vodu nebo jenom část. Osobně se většinou přikláním radši k částečnému nahrazování vody a stejně jsem to udělala i v případě tohohle mýdla. Pomocí kalkulačky jsem si spočítala, kolik vody bude k výrobě potřeba, pokud se budu držet poměru vody a hydroxidu 2:1. Z toho jsem si vypočítala, kolik gramů vody odpovídá poměru 1,1 : 1 a z takto odvážených surovin jsem připravila louh. Zbytek vody – 0,9 dílu – jsem nahradila mandlovým mlékem pokojové teploty, které jsem rozmíchala v teplých olejích před přidáním louhu.
Podrobnosti o výrobě mýdel s mléčnou složkou najdeš v samostatném článku.
Jak do mýdla bezpečně přidat jíl zjistíš v článku o oříškovém mýdle.
Zeolitové mýdlo s mandlovým mlékem
|
Mýdlu zdar!
♥
Chceš se pochlubit svými výtvory nebo potřebuješ pomocnou ruku? Pak tě srdečně zvu tě do naší facebookové skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel, kde najdeš spoustu milých a zkušených mydlářek vždy připravených pomoci.